Facebook | Kontakt

Przepisy na placki warzywne

Lubię Placki! To popularne hasło nie wzięło się znikąd. W zależności od składników można przygotować placki śniadaniowe, placki do obiadu czy placki na kolację. Co więcej, czasem są tylko dodatkiem, ale mogą też grać główne skrzypce. W przypadku placków wegetariańskich z warzyw zależy to od składu orkiestry warzyw komponujących skład. Od dyni, ziemniaków i cebuli, po bakłażany, seler, marchewki, banany, gruszki. Zależnie od kompozycji każde warzywo może zagościć w plackach.

Znajdź przepis na 🥔🥕🥦🥬 placki warzywne!

Z jakich warzyw można zrobić placki?

Do placków nadają się przede wszystkim wszystkie warzywa korzeniowe i bulwiaste takie jak: ziemniaki (no w końcu placki ziemniaczane z cebulą to klasyk), marchewki (w tym placki z marchewkowych obierek), pietruszka, seler i tak dalej. Oczywiście z bardziej zielonych warzyw jak szpinak, brokuł czy fasolka szparagowa, idzie zrobić placuszki, dodając do nich odpowiednie komponenty.

Jak się robi placki warzywne?

Trzeba mieć warzywa :). W zależności od konfiguracji są to warzywa surowe (jak starte ziemniaki lub marchewka) albo już obrobione termicznie: konserwowa fasola lub kukurydza, przesmażona fasolka szparagowa, ugotowany brokuł na parze itp. Do nich potrzeba spoiwa najczęściej w postaci mąki i jajka oraz standardowej soli i pieprzu.

Całość można dodatkowo wzbogacić smakowo ziołami, przyprawami i innymi naturalnymi wzmacniaczami smaku. W tym zakresie królują takie jak: szczypiorek, majeranek, natka pietruszki, koperek, cebula czy czosnek. Samą konsystencję i wartości odżywcze poprawia się także zmielonymi pestkami nasion (dyni) i samymi nasionami (słonecznika).

Trochę jak na siłowni najpierw masa (zebranie składników razem) potem rzeźba (uformowanie ich i smażenie).

Jak smażyć placki warzywne?

W większości przypadków nie ma większej filozofii w smażeniu placków. Trzeba rozgrzać patelnię i tłuszcz na niej. Same placki, czy też masę na placki kłaść na rozgrzany tłuszcz. Ogień czy też moc palnika powinna być zmniejszona względem tej użytej do podgrzewania. Na patelni placki się dodatkowo rozpłaszcza. Smaży się zazwyczaj do uzyskania złocistego koloru, no, chyba że ktoś lubi bardzo chrupiące i lekkie przypieczenie, mu nie przeszkadza, to można dłużej je trzymać. Na sam koniec, po zdjęciu placków, trzeba im dać możliwość, by tłuszcz z nich ociekł. Robi się to przez rozłożenie na raszkach, sicie czy w wersji dla bogatych na ręcznikach papierowych by pochłonęły nadmiar tłuszczu. Wirtuozeria wykonania tkwi w szczegółach powyższych czynności i składu samych warzywnych placuszków.

Co do placków warzywnych?

Co do placków? Dodaj do nich, co chcesz! Można je zjeść jako samodzielną potrawę. Niektóre jak będą dłużej smażone, to po ostygnięciu i przełożeniu do lodówki, następnego dnia zastąpią pieczywo, które same w sobie jest pożywne, a możesz je też posmarować, tym co lubisz. Na pewno będzie do placków pasować śmietana, jogurt (chyba że dane placki w samej masie posiadają produkty mleczne, wtedy uważać, by nie przesadzić), sosy mięsne, a nawet cukier.

Kotlety wegetariańskie / Placki warzywne

Kotlety z mrożonej fasolki szparagowej

  • Składniki: 🟢 fasolka szparagowa, 🧅 cebula, jajko, mąka, bułka tarta.
  • Sprzęt: garnek, patelnia, miska.
  • Fasolka szparagowa może być nie tylko jarzyną stanowiącą dodatek do obiadu wraz z zasmażką. Nikt jej nie zabronił grać główne skrzypce w orkiestrze zwanej smacznym posiłkiem. Poznaj kotlety z fasolki szparagowej!

    Kotlety wegetariańskie / Placki warzywne

    Kotlety z czerwonej fasoli

  • Składniki: 🫘 czerwona fasola, 🥔 ziemniaki, cebula, czosnek, bułka tarta.
  • Sprzęt: miska, 🍲 garnek, patelnia.
  • Szybko, prosto bez wyszukanych składników można zrobić kotlety z fasoli na obiad. Fasola może być z puszki! Spróbuj już teraz!

    Placki warzywne

    Placki z marchewki

  • Składniki: 🥕 marchew, jajka, cebula, mąka.
  • Sprzęt: miska, patelnia, garnek.
  • I masz pyszne placki marchewkowe na słono! Nawet wystarczą same obierki z marchewki. Zobacz jak je zrobić!

    Przeglądaj krok po kroku