Zbić na kwaśne jabłko. Jest takie powiedzenie. O ile nie jest mowa tu o rękoczynach, to czasem jabłko nie może być za słodkie. Potrzebne jest niekiedy w wersji bez cukru. By mieć je pod ręką, wystarczy je siłą rozgnieść 🦘 i wepchnąć do słoika. Bęc, bęc i gotowe. Czas na kuchenny sparing!
Przepisy na weki i przetwory
Jesteś gotowy na przygotowanie zapasów na zimę? Tutaj znajdziesz mnóstwo inspiracji i przepisów na domowe weki oraz przetwory, które pozwolą Ci cieszyć się ulubionymi smakami przez cały rok. Co więcej, nie tylko na zimę. Wekując, zagotowując, pasteryzując przetwory i dania w słoikach, konserwujesz swój czas na lepszą przyszłość!
Znajdź przepisy na 🫙 domowe przetwory!
Co można zrobić do słoików na zimę?
Możliwości jest mnóstwo! Możesz przygotować kiszone warzywa, dżemy, konfitury, marynaty, czy nawet domowe sosy. W słoikach możesz przechowywać także kiszone ogórki, białą kapustę z marchewką, dynię w zalewie octowej, buraczki tarte … Ojejku ile tego!.
Ile mogą stać zawekowane słoiki?
Zawekowane słoiki mogą stać przez wiele miesięcy, nawet do kilku lat, o ile zostaną prawidłowo zakonserwowane. Ważne jest, aby przechowywać je w miejscu suchym i chłodnym, najlepiej w spiżarni lub chociaż w szafce. Jednak nie oszukujmy się, dłużej niż rok dobre przetwory nie przetrwają :).
Co zrobić na weki?
Warto eksperymentować z różnymi przepisami na domowe przetwory. Możesz przygotować weki ze świeżych owoców i warzyw jak marchewka z groszkiem w słoikach, przygotować przetwory z ziołami w tym buraki w kostce z oregano czy nawet zamknąć w słojach gotowe surówki.
Jakie są przetwory domowe?
Przetwory domowe to szerokie morze możliwości, do którego zaliczają się dżemy, konfitury, soki, marynaty, kiszone warzywa, przetwory mięsne. Możliwości jest mnóstwo! Na krótki termin mogą to być też niektóre surówki czy pasztety i paprykarze.
Czy opłaca się robić przetwory?
Robienie własnych przetworów nie tylko pozwala Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także pozwala kontrolować jakość składników. Dodatkowo, domowe przetwory są pyszne i sprawiają wiele radości podczas przygotowywania oraz podczas spożywania w okresie zimowym. Do tego ruszysz przynajmniej 4 litery i sam ruch Ci nie zaszkodzi. Przecież musisz pójść do sklepu, wydać ciężko zarobione pieniądze na warzywa i trochę polatać nad tymi garami, co jak co trochę kalorii spalisz. Nie czekaj więc dłużej i zrób jakieś przetwory lub weki już dzisiaj!
Czerwona kapusta z cebulą do słoików
Co łączy kotlet mielony, schabowego, kaczkę, rolady i kluski śląskie? Modro kapusta mordeczko. Co tak wykrzywiasz sznupę? Czerwona kapusta je łączy. Natomiast czerwona kapusta łączy Śląsk i Wielkopolskę stąd gwarowa sznupa i modra kapusta, najlepiej w słoiku (nie chodzi o Warszawę).
Baza rosołowa na rosół do słoików
Rosół 👑 Król Zup. Jaki rosół jest, każdy widzi. Włoszczyzna, kawał kury, podgotować, doprawić i zjeść. Jednak ugotowanie, go trochę trwa. Dlatego warto nadmiar zabezpieczyć w słoikach jako baza do innych zup. Rosoły na Salony!
Kapusta duszona z cebulą do słoików
Kapusta może występować nie tylko z grzybami. Co więcej, nie musi być kiszona i 🐾 deptana stopami w beczce. Wystarczy przygotować ją z cebulą i jabłkiem, by mieć dodatek na dzisiejszy obiad albo zamknąć ją w słoiku.
Jabłka zasmażane na szarlotkę do słoików
Nie ma to jak dobra szarlotka 🥧🍎. Niezależnie od gustu i sposobu realizacji spodu, posypek, proporcji, jedno jest pewne. Potrzebne są jabłka. Najlepsza jest ze świeżych jabłek, te jednak nie zawsze są pod ręką albo wieczorem na następny dzień potrzebna jest szarlotka. Wtedy wystarczy pójść do spiżarni. No tak, najpierw zawekuj jabłka na później!
Surówka z pora i marchewki do słoików
Zawsze jest pora na pora i potwora z marchewki do wora. No nawet jak nie jest to dobra pora, to pora z marchewką jako surówkę 🥗 na później można zawekować w słoiku. Zamknij dobrą porę na później.
Surówka z białej kapusty i marchewki do słoików
Biała kapusta może być nie tylko kiszona! Dobrze się komponuje z marchewką i nawet cebulą gościnnie, ale bez niej też żyje. Gdzie mieszkają? W słoikach i spiżarniach! Zrób im nowy dom. Zjesz je potem w surówce.
Buraki w słoikach na zupę i sałatki
Wbrew pozorom buraka można zjeść na wiele sposobów. Nie tylko w barszczu czy startego w surówce. Można go upiec, ugotować, zrobić zupy czy sałatki. Jednak burak brudzi. Chcąc oszczędzić sobie nerwów, warto go zamknąć w słoikach, na zapas.
Buraczki tarte do słoików
Buraczki tarte to idealny dodatek do obiadu. Czy to z pyzami, czy do mięska, po prostu do obiadu. Chwyć tarkę w dłoń! Czas zrobić tarte buraczki do sosu z 🦆 kaczki, albo czegokolwiek.
Mus dyniowy do słoików
Żeby mieć ciasto z dyni dobrze jest mieć mus dyniowy. Można w słoikach. Słoiki są dobre. Nie tylko w Warszawie. Kto wie, kiedy najdzie ochota na małe co nieco. Słoiki nie tylko dla miodu. Słoiki dla Dyni! Mus dyniowy w słoikach poleca się na przyszłość spiżarni.
Dynia w zalewie octowej
Nie ma to jak rozgrzewająca zupa z dyni, albo kopytka dyniowe. Szkoda, że nie można tego doświadczać o dowolnej porze roku. Zaraz, zaraz przecież wystarczy dynię ze słoika wyjąć. Zobacz krok po kroku, co będziesz robić w następny dyniowy sezon, by nie przepłacać. Dynia do słoja!
Dynia w zalewie do wekowania bez octu
Sztuka wekowania brzmi dumnie. Zaprawianie przetworów w zalewie octowej jest proste i skuteczne. Dynię też się tak zamyka w słoikach. Jednak jak zamknąć w słoiku dynię bez octu by się nie popsuła? Zobacz!
Marchewka z groszkiem do wekowania
Chomikowanie jak 🐿️ wiewiórka to cecha gryzoni. Jednak dla wygody warto mieć w zapasie marchewkę z groszkiem do obiadu lub bazę do innych potraw. Zabezpiecz zapasy już dziś!
Marchewki do wekowania
Tylko tyle potrzebujesz, żeby cieszyć się marchewką w słoikach na zimę lub kiedykolwiek jej zapragniesz. Nawet jeśli nie jesteś 🐇 królikiem. Zrób swój zapas marchewki!